Jdi na obsah Jdi na menu
 


Country Vari Terra Open Cup 2 - závod v Kochánkách

Nehledejte v zahraničí zvláštnosti a kuriozity, máme jich doma dost. Umíme si je sami vymyslet a dokážeme se náramně společně pobavit!

Obdivuji vesnice, které se umí sami bavit a místo aby brečely nad tím, že u nich chcípl pes, baví se tak dobře, že jejich zábavu chodí obdivovat ti z města. Ano jednu takovou vesnici už na svých stránkách mám. Jsou to Dolní Stakory se svou velikou divadelní tradicí.

Další takovou vesnici ale z opačného konce našeho okresu, která se opravdu umí bavit jsou Kochánky. A tak se stalo, že jsem nedávno dostal nabídku: pojď nám nafotit neobvyklý závod. Vzniká tam nová nevídaná tradice. Závody na malých půdních traktůrcích, které se jmenují Terra Vari. Na netu jsem našel pozvánku a dokonce i v rádiu na to běžela upoutávka. Tak jsem kývnul. Ráno jsem se dostavil na náves. Tam už běžely přípravy na plné pecky. Oficielně uzavřený průjezd obcí, na silnici nalajnované boxy pro jednotlivá vozidla. Všude balíky se slámou a perfektně zajištěné zázemí . Požární cisterna s celou osádkou mladoboleslavských hasičských profíků, dvě občerstvovací stanice i s udírnou, plná náves laviček a stolků . Koupit jste si zde mohli i dobrou domácí držkovku. Trať byla perfektně zajištěná a vyznačená a všade dostatek pořadatelů. Dokonce po trati byl rozmístěn kamerový systém, ze kterého výstup byl promítán na promítací plátno, umístěném na hlavní centrum závodu. Očekávalo se kolem 40ti závodníků a závodnic. Trať dlouhá 2km se pro muže jede 3x a pro ženské 2x. Ženy vynechávají rigoly a bláto. Stroje různě upravované a některé dotažené až na neuvěřitelné speciály. Zvuky vyladěných motorů vzbuzoval obdiv. Abych měl možnost lépe poznat trať ale i její nástrahy požádal jsem pořadatele o umožnění průjezdu jednoho kola na místě spolujezdce. Vezl mne minulý vítěz a věřte že se s tím nijak nemazlil. Ano, je to opravdový adrenalin. Terén je opravdu různorodý. Od asfaltu přes polní cesty, bahno, nahoru i zprudka dolů . Pak začal závod přesně tak jako každý jiný normální závod. Rozjížďky, semifinále a finále. Mezi každým kolem byla uzavíraná a odevíraná trať, jakési safety car . Jednalo se o traktor s velkým valníkem který byl vyložen balíky slámy pro sezení a který zároveň sloužil jako pravidelné vyhlídkové jízdy pro toho kdo si chtěl prohlédnout celou trať. Zájem byl veliký a i přes obtížné nalézání se nevozili jen děti ale i jejich rodiče. Na návsi byla výstavka současné ale také historické zemědělské techniky. Závod probíhal skoro celý den a velice se vydařil. Účast závodníků ale i návštěvnost byla veliká, vesnička praskala ve „švech“.

Ti kteří se chodí dívat jenom na senzace, a mají rádi bouračky a opravdová dramata, i ti zde si své našli. Byly zde dvě velice ošklivě vyhlížející bouračky, jedna naprosto likvidační pro stroj. Naštěstí obě skončily jen s několika modřinami a odřeninami. Ošetření se obešlo, bez lékařské pomoci. Zde si prohlídněte video, je to děs!

Na závěr bych asi měl vysvětlit jak celé toto klání vlastně vzniklo. Asi touž spousta z vás tuší, na vsi to jinak nejde. Ano jako vše co se na vesnici děje vzniká v hospodě. To se takhle jednou u piva hecovalo pár chlapů o tom, komu že ta Terra jede nejrychleji. No a jak nejlépe se to dá zjistit? No samozřejmě že si dají závod, a protože to bylo v zimě, tak že pojedou až na jaře. Tedy bylo bylo na to dost času, na různá vylepšení ale i na to aby se to rozneslo do širého kraje. A když došlo k samotnému závodu sešlo se jim tolik diváků, že si to zasloužilo zopakování a vzniká tak nová tradice. No a vidíte vyhlášený a ojedinělý závod je na světě! A pak že v malé obci nejdou dělat velké věci.

                  Fotografie ze závodů  jak udělat presentaci z Rajčete hledejte v návodech na hlavní straně mého  webu!